A może firma w Wielkiej Brytanii?

Emigracja zarobkowa do Wysp Brytyjskich to jedno, a własna działalność gospodarcza to drugie. Zachód cieszy się popularnością wśród obywateli wschodnich krajów. Nawet w Polsce zauważalna jest tendencja migracji ludności ze wschodu. Wyższe zarobki, inna waluta, możliwość pracy poza granicami kraju, poznania języka obcego i innych kultur to większość powodów, kuszących do pracy dla zagranicznych firm. Dlaczego nie otworzyć własnej działalności w Londynie, Manchesterze czy Edynburgu?

1 lutego 2020 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, jednak przedsiębiorcy imigracyjni dotychczasowo prowadzący działalność tym kraju nie będą musieli z niej zrezygnować pod warunkiem spełnienia określonych formalności. Od teraz obowiązuje nadanie przedsiębiorstwu numeru EORI (jest nadawany przedsiębiorcom na terenie Unii Europejskiej w celu ujednolicenia kontaktu z organami celnymi).

W Wielkiej Brytanii jest wiele rodzajów działalności gospodarczej. Poniżej spis wszystkich z nich:

– self-employment- samozatrudnienie;

– LTD (Limited)- spółka prywatna z ograniczoną odpowiedzialnością;

-LPP (Limited Liability Partnership) – Spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością;

-PLC (Public Limited Company) – Spółka publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością;

-Unlimited Company;

-Partnership – spółka zwykła partnerska;

-Property Management Company – spółka zarządzająca nieruchomościami;

-Company limited by guarantee – spółka z ograniczoną poręczeniem odpowiedzialnością;

-Franchise – franczyza;

Najczęściej zakładaną formą działalności w Wielkiej Brytanii jest spółka LTD -by ją zarejestrować nie trzeba być rezydentem UK.

Obowiązek opłaty na rzecz ZUS w kraju Bretończyków pojawia się po przekroczeniu PT (Promaty Threshold), czyli ustalonego progu (na rok 2019- 8632 £). Kwota składek zależy od uzyskanego dochodu. Istnieje także kwota wolna od podatku (12500 £) i jest ona równa dla wszystkich rozliczających się w UK. Dla porównania w Polsce jest to 8000 zł. Zauważalne są także różnice w progach podatkowych. U nas pierwszy próg wynosi 18%, drugi 32% lub 19% (podatek liniowy), natomiast w UK są trzy: 30%, 40% i 45%. Uwzględniając jedynie próg podatkowy, korzystniejsza jest firma zarejestrowana w Polsce.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *