Jak zarejestrować działalność krok po kroku cz.2

W ostatnim artykule zostały opisane 3 ważne kroki, które należy wykonać, chcąc zarejestrować własną działalność: forma prawna, forma opodatkowania oraz kod PKD. Czas na rejestrację w urzędzie, wnioski, rachunkowość i inne formalności.

  1. CEIDG- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to elektroniczny rejestr przedsiębiorców w Polsce. Dzięki wpisowi do Ewidencji można założyć, zawiesić, zamknąć działalność gospodarczą, zmienić dane, np. PKD, ustanowić pełnomocnika. Dotyczy on przedsiębiorców jednoosobowych działalności oraz spółek cywilnych. Po uzyskaniu wpisu do CEIDG w ciągu 14 dni należy uzyskać numer REGON, w którym będą zawarte informacje o firmie: nazwa, adres, PESEL właściciela, forma prawna oraz własności, rodzaj działalności oraz data rozpoczęcia, zawieszenia lub zakończenia działalności.
  2. Zarejestruj firmę w urzędzie skarbowym (dla celów VAT). To tutaj nabędziesz NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) Twojej działalności. Najczęściej czas rozpatrzenia wniosku o nadanie trwa 3 dni. Pamiętaj, że założenie własnej działalności gospodarczej jest darmowe. Rejestracji dokonuje się w oparciu o wniosek CEIDG-1. Jeśli przedsiębiorca wyraża chęć bycia płatnikiem VAT, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności musi złożyć druk VAT-R.
  3. Znajdź firmę, która zajmie się księgowością Twojej działalności. Teoretycznie istnieją aplikacje i programy wspierające rozliczenia rachunkowe firm, jednak bez odpowiedniej wiedzy na temat księgowości narazisz się na pomyłki i duże zaangażowanie czasowe. Koszty współpracy z biurem rachunkowym wahają się w zależności od ustaleń. Jeśli nie zatrudniasz wielu pracowników oraz rodzaju ewidencji (pełne księgi rachunkowe, książka przychodów i rozchodów lub ryczałt od przychodów). Jeśli chcesz przekazywać dokumenty do księgowej, należy to uwzględnić przed zarejestrowaniem działalności, ponieważ konieczne jest wskazanie właściwego biura.

Dodatkowo należy założyć konto w banku oraz przygotowanie pieczątki firmowej. Zapewne w międzyczasie powstanie również Twoje logo, dzięki któremu firma zacznie być rozpoznawalna lokalnie, a może nawet globalnie. Tego Ci życzymy!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *